Συμμετείχαμε στον 9ο Εθνικό Διαγωνισμό Ρομποτικής W.R.O.

Η ομάδα ρομποτικής του σχολείου μας, με προπονητή τον καθηγητή πληροφορικής κ. Γιαννόπουλο, τους μαθητές Γιάννη Κ., Τηλέμαχο Α, και Εμμανουήλ Σ. της Γ΄ Γυμνασίου, συμμετείχαν το Σάββατο 1 Ιουλίου 2017, στον Τελικό του 9ου Εθνικού Διαγωνισμού W.R.O.?.

Η ομάδα μας ονομάζεται "Greek Park", έχει θέμα την αειφόρο ανάπτυξη και συμμετείχε στην Open κατηγορία.

Ακολουθεί ανακοίνωση της Περιφ. Δ/νσης Εκ/σης Δυτ. Ελλάδας

"Θριάμβευσε η Δυτική Ελλάδα στον Τελικό του 9ου Εθνικού Διαγωνισμού W.R.O.?, ο οποίος ξεκίνησε τον Μάρτιο 2017, προσκαλώντας τους μαθητές της χώρας να σχεδιάσουν και να υλοποιήσουν μία σύνθετη εξελιγμένη ρομποτική κατασκευή με θέμα «Ρομπότ για την βιώσιμη ανάπτυξη» (Sustainabot).

Από τις 12 ομάδες της ελληνικής αποστολής που προκρίθηκαν για την Ολυμπιάδα Ρομποτικής στην Κόστα Ρίκα, οι 4 προέρχονται από τη Δυτική Ελλάδα και πιο συγκεκριμένα από σχολεία της Αχαΐας. O Τελικός πραγματοποιήθηκε στο ΟΑΚΑ και συγκέντρωσε μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου από ολόκληρη τη χώρα.

Στη διαγωνιστική κατηγορία Δημοτικού, πέραν των 2 "πρώτων" εισιτηρίων για την Ολυμπιάδα Ρομποτικής, 7 ομάδες της Δυτ. Ελλάδας από τις 42 συνολικά βρέθηκαν στην πρώτη δεκάδα. Στην αντίστοιχη κατηγορία Γυμνασίου, οι 3 από τις 4 ομάδες μας "πλασαρίστηκαν" στην πρώτη πεντάδα! Τέλος, στην απαιτητική κατηγορία Λυκείου, πέραν του εισιτηρίου για την Κόστα Ρίκα, καταλάβαμε την 3η και την 4η θέση ανάμεσα σε 16 ομάδες.

Στην OPEN κατηγορία Δημοτικού η έκπληξη έγινε και η πρώτη θέση στο Πανελλήνιο ισοδυναμεί με το 4ο εισιτήριο για την Κόστα Ρίκα. Οι ομάδες της κατηγορίας OPEN της Δυτικής Ελλάδας επίσης τα πήγαν πολύ καλά. Ειδικά το Γυμνάσιο Λάλα, όπως και το 1ο Γυμνάσιο Πύργου από την Ηλεία κατέλαβαν καλές θέσεις στην κατάταξη. Το 11ο Γυμνάσιο Πάτρας, για 2η συνεχόμενη χρονιά δήλωσε επίσης την παρουσία του, ενώ και το Αρσάκειο Δημοτικό Πατρών συγκέντρωσε τα βλέμματα των θεατών."

Δείτε περισσότερα εδώ.

Κάτω: Φωτογραφία από την προετοιμασία