Αρχική σελίδα

Η Δ.Ε. του Παραρτήματος Αχαΐας της Ε.Μ.Ε. σας εύχεται Χρόνια Πολλά και θα ήθελε να σας υπενθυμίσει ότι διοργανώνει το 3ο Θερινό Μαθηματικό Σχολείο (Θ.Μ.Σ.), από 17 έως 28 Ιουνίου 2024 για μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης Γυμνασίου.
Παρακαλούμε διαβάστε το έγγραφο

Ωρολόγιο πρόγραμμα τμημάτων από 4 Μαρτίου 2024

Ωρολόγιο πρόγραμμα λειτουργίας του σχολείου

Ενημέρωση - ωράριο τηλεκπαίδευσης

Θα θέλαμε να ενημερώσουμε μαθητές και γονείς ότι, εάν στο μέλλον το σχολείο δεν είναι σε θέση να λειτουργήσει δια ζώσης, θα λειτουργήσει με το ωράριο τηλεκπαίδευσης που ακολουθεί.

Ωρολόγιο πρόγραμμα τηλεκπαίδευσης - 1 Γυμνάσιο Σερρών

Χρήσιμα έντυπα για εγγραφή μαθητών Α΄ Γυμνασίου και επικαιροποίηση στοιχείων μαθητών και μαθητριών Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου (σε περίπτωση που έχουν μεταβληθεί τα στοιχεία γονέων και κηδεμόνων). Την Υπεύθυνη Δήλωση συμπληρώνουν και υπογράφουν και οι δύο γονείς / κηδεμόνες

Τα έγγραφα χρειάζεται να φέρουν το γνήσιο της υπογραφής, είτε από κάποια δημόσια υπηρεσία, είτε μέσω gov (https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/psephiaka-eggrapha-gov-gr/psephiake-bebaiose-eggraphou), κάνοντας "Είσοδο στην Υπηρεσία", στη συνέχεια "Σύνδεση" και "Κωδικοί Taxisnet".

Μήνυμα Διευθύντριας

Αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες,

Αγαπητοί Γονείς /Κηδεμόνες,

Τα σχολείο μας αποτελεί μια κοινότητα μάθησης, καλλιέργειας ήθους, ανάπτυξης δεξιοτήτων αναφορικά με τα διδασκόμενα αντικείμενα και ήπιων δεξιοτήτων αναφορικά με τα εφόδια που οι μαθητές και μαθήτριές μας αποκτούν ως μελλοντικοί πολίτες.

Η δημιουργικότητα, η φαντασία, η ανακάλυψη, ο σεβασμός στα δικαιώματα και στις υποχρεώσεις, η ενσυναίσθηση και η συμπερίληψη, αποτελούν και θα αποτελέσουν βασικούς άξονες της εκπαιδευτικής μας πολιτικής. Επιπρόσθετα, η ευαισθησία σε θέματα περιβαλλοντικά, πολιτισμικά, εθελοντικά και κοινωνικά, μέσα από τα αντικείμενα που διδάσκονται, μέσα από τις εκπαιδευτικές δράσεις και τα προγράμματα, θα δώσουν τη δυνατότητα στο σύνολο της εκπαιδευτικής κοινότητάς μας, να υποστηρίζει και να μετατρέπει το σχολικό χώρο σε χώρο δημιουργικό, αλληλεπιδραστικό, ομαδοσυνεργατικό, στον οποίο οι μαθητές και οι μαθήτριές μας αναπτύσσουν πολύπλευρες πτυχές των δυνατοτήτων τους και διαστάσεων του χαρακτήρα τους.

Βασικές μας αρχές αποτελούν και θα συνεχίσουν να αποτελούν η συνεργασία, το ομαδικό πνεύμα, η συμπερίληψη, η αυτενέργεια, η δημιουργικότητα, η φαντασία, η δημοκρατία  και το άνοιγμα του σχολείο στην κοινωνία.

Μέσα σε ένα τέτοιο πλαίσιο οι εκπαιδευτικοί μας, με την επιστημονική επάρκεια που διαθέτουν, με την απόλυτη ευθύνη και το σεβασμό απέναντι στο έργο τους και στους μαθητές / μαθήτριες, με γνώμονα πάντα την ολιστική καλλιέργεια των παιδιών, βασιζόμενοι σε αλληλεπιδραστικές σχέσεις και όραμα, αποτελούν και είναι η κινητήριος δύναμη του σχολείου μας.

Μέσα από το νέο μου ρόλο, ως διευθύντρια του σχολείου,θα προσπαθήσω να συντελέσω στο βέλτιστο βαθμό σε όλα τα παραπάνω και για την αγαστή συνεργασία μας.

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους και όλες και την απόλαυση της θερινής ραστώνης με τα αγαπημένα σας πρόσωπα.

Καλό καλοκαίρι!

Δρ. Ιωάννα Ευσταθίου