Ψηφιακά Βοηθήματα από το Υπουργείο Παιδείας

Δελτίο Τύπου: Στο πλαίσιο του Ψηφιακού Σχολείου ?http://dschool.edu.gr/? το Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων εγκαινιάζει μία νέα υπηρεσία, με στόχο να στηρίξει, όπως αναφέρει, αποτελεσματικά την προσπάθεια όλων των μαθητών της Γ? τάξης Λυκείου, κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας τους για τις πανελλαδικές εξετάσεις.

Τα Ψηφιακά Βοηθήματα σκοπεύουν να προσφέρουν ένα συμπληρωματικό, ευέλικτο και σύγχρονο τρόπο πρόσβασης των μαθητών σε χρήσιμο υποβοηθητικό υλικό, αποκλειστικά και μόνο για τις ανάγκες προετοιμασίας τους, εν όψει των πανελλαδικών εξετάσεων. Η πρόσβαση θα είναι ελεύθερη σε όλους τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και σε όλα τα μέλη της ευρύτερης εκπαιδευτικής κοινότητας.

Περιεχόμενο Ψηφιακών Βοηθημάτων

Τα ψηφιακά εκπαιδευτικά βοηθήματα των πανελλαδικών εξετάσεων έχουν υλοποιηθεί στην πλατφόρμα ανοιχτού κώδικα Moodle. Το σύνολο της ύλης κάθε βοηθήματος περιλαμβάνει όλα τα κεφάλαια της ύλης του σχολικού βιβλίου που έχουν επιλεγεί για τις πανελλαδικές εξετάσεις. Η βασική δομή της ύλης αποτελείται από τα αντίστοιχα κεφάλαια τα οποία με τη σειρά τους είναι χωρισμένα σε ενότητες.

Κάθε ενότητα περιλαμβάνει:

• Βιντεοδιάλεξη, που απαρτίζεται από επιμέρους βίντεο, τα οποία αποτελούν τη βιντεοσκοπημένη παράδοση της αντίστοιχης ύλης
  • Σημειώσεις της ενότητας
  • Παραδείγματα για την κατανόηση της θεωρίας με υποδειγματικές λυμένες ασκήσεις
  • Ερωτήσεις και ασκήσεις για εξάσκηση, και απαντήσεις και λύσεις των ασκήσεων

Τα βοηθήματα περιλαμβάνουν επίσης επαναληπτικές ασκήσεις, που αναφέρονται στο σύνολο της ύλης του αντίστοιχου μαθήματος, καθώς και λυμένα θέματα πανελλαδικών εξετάσεων προηγούμενων ετών. Μέσα στο περιβάλλον κάθε βοηθήματος πρόκειται να υλοποιηθεί η υπηρεσία υποβολής ερωτημάτων, που θα δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να αποστέλλουν ερωτήσεις και απορίες σχετικά με την ύλη του μαθήματος ή/και τις ασκήσεις.

Τα ερωτήματα θα συλλέγονται από ομάδα καθηγητών, που θα είναι υπεύθυνοι για το συγκεκριμένο μάθημα, θα ομαδοποιούνται ανά κεφάλαιο ή ενότητα και στη συνέχεια θα αναρτώνται μαζί με τις απαντήσεις τους σε συγκεκριμένο χώρο της σελίδας του μαθήματος. Επιπλέον, σε κάθε μάθημα υπάρχει η δυνατότητα download σε μορφή pdf, των σημειώσεων και των ασκήσεων που περιλαμβάνονται σε κάθε ενότητα.

Τέλος, παρέχεται η δυνατότητα επιλογής μεγαλύτερου ή μικρότερου μεγέθους γραμματοσειράς για την καλύτερη εμφάνιση του περιεχομένου.

Στην παρούσα δοκιμαστική φάση του προγράμματος (πρώτος κύκλος), υπάρχουν διαθέσιμα τα εξής Ψηφιακά Βοηθήματα:

• Αρχαία Ελληνικά ? Φιλοσοφικός Λόγος
  • Μαθηματικά Θετικής + Τεχνολογικής Κατεύθυνσης
  • Φυσική Θετικής + Τεχνολογικής Κατεύθυνσης

Με την έναρξη της επόμενης σχολικής χρονιάς 2011-2012 θα έχουν ολοκληρωθεί και θα λειτουργούν επιπλέον και τα βοηθήματα για τα μαθήματα «Μαθηματικά + Στοιχεία Στατιστικής Γενικής Παιδείας», «Βιολογία Γενικής Παιδείας» και «Λατινικά» τα οποία αποτελούν τον δεύτερο κύκλο. Τα ψηφιακά εκπαιδευτικά βοηθήματα δεν υποκαθιστούν σε καμιά περίπτωση την τακτική διδασκαλία στο σχολείο και το έργο των εκπαιδευτικών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Σκοπεύουν να προσφέρουν ένα συμπληρωματικό, ευέλικτο και σύγχρονο τρόπο πρόσβασης των μαθητών σε χρήσιμο υποβοηθητικό υλικό, αποκλειστικά και μόνο για τις ανάγκες προετοιμασίας τους εν όψει των πανελλαδικών εξετάσεων. Η πρόσβαση θα είναι ανοικτή σε όλους τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και σε όλα τα μέλη της ευρύτερης εκπαιδευτικής κοινότητας.

Η ανάπτυξη του περιεχομένου των Ψηφιακών Εκπαιδευτικών Βοηθημάτων θα γίνεται σταδιακά από εισηγητές ? καθηγητές και υπό την εποπτεία αρμόδιων επιστημονικών επιτροπών. Ο ιστότοπος θα λειτουργήσει πιλοτικά έως το τέλος Νοεμβρίου και στη συνέχεια θα τεθεί σε κανονική λειτουργία.

Το έργο συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο μέσω του Ε.Π. «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση».