Δράστηριότητες 2011-12

Φροντιστηριακά μαθήματα

Το σχολείο μας τη σχολική χρονιά 2011-12, προσέφερε δωρεάν φροντιστηριακά μαθήματα από εθελοντες καθηγητές. Ακολουθεί το πρόγραμμα.

Δράσεις

Το σχολείο μας τη σχολική χρονιά 2011-12, υλοποιεί τα εξής δύο (2) προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.

• 1. Οικολογικές μετακινήσεις και

2. Αναβάθμιση των χώρων του σχολείου

Σε αυτά συμμετέχουν 30 μαθητές της Γ' Γυμνασίου και πέντε (5) καθηγητές.

• Παράλληλα υλοποιείται πρόγραμμα ecomobiity με κεντρικό μήνυμα: Ποδήλατο: Η έξυπνη λύση! Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε στον χώρο Αίγλη της VESO,  την Παρασκευή 9 Μαρτίου 2012. Δείτε την παρουσίαση του σχολείου μας.

• Προγράμματα e-twinning υλοποιούν με τους μαθητές τους οι καθηγήτριες Αγγλικών κ. Πετροπούλου και Γερμανικών κ.Γούβη.

• 3/2/2012 Δενδροφύτευση στο σχολείο

Μετακινήσεις

•  Η Γ' Γυμνασίου επισκέφθηκε στις 11 Ιανουαρίου του 2012, το Κέντρο Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Παναχαϊκού Όρους, όπου οι μαθητές ενημερώθηκαν σχετικά με το άγνωστο σε πολλούς αν και τόσο κοντινό, Παναχαϊκό όρος.

• Η Περιβαλλοντική ομάδα αποτελούμενη από 30 μαθητές και 3 καθηγητές, επισκέφθηκε το Κ.Π.Ε. Άνδρου από 11 έως 14 Μαρτίου 2012. Εκεί υλοποίησε  πρόγραμμα με θέμα Ξερολιθιές.

Ημερίδες

Δευτέρα 14/5/2012

Ημερίδα στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολέιου μας με θέμα: "Ενημέρωση γονέων και μαθητών σε κρίσιμα θέματα ασφάλειας στο Internet", με εισηγητές τους κ. Μπίρμα Θεόδωρο, Σχολικό σύμβουλο Πληροφορικής και Παρασκευά Μιχάλη, Διευθυντή Δ/νσης Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.

Δείτε επιλεγμένα άρθρα από το http://internet-safety.sch.gr για τους σημαντικότερους διαδικτυακούς κινδύνους (κυβερνοεκφοβισμός, αποπλάνηση, παιχνίδια, ψάρεμα, απώλεια ιδιωτικότητας).

•  Εκδηλώσεις λήξης σχ. έτους 2011-12 Τετάρτη 16/5/2012

Κάτω: Αγώνας Βόλλευ Μαθητές - Καθηγητές