Επίσκεψη στο άσυλο ανιάτων Πατρών

Tην Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου 2018, 20 μαθητές του σχολείου μας,  με συνοδούς τους εκπαιδευτικούς,  κ. Σαμπαζιώτη Ιωάννα, Μουσικό και κ. Ζευγαρά Σταυρούλα, Θεολόγο, πραγματοποίησαν επίσκεψη αγάπης και αλληλεγγύης  στο φιλανθρωπικό σωματείο,  Άσυλο Ανιάτων Πατρών "Η Αγία Ευφροσύνη".  Εκεί φιλοξενούνται συνάνθρωποί μας με τετραπληγία, παραπληγία, μυασθένεια, σκλήρυνση κατά πλάκας, άνοια, σύνδρομο Downκαι άλλες εκφυλιστικές ασθένειες. Τους προσφέραμε είδη πρώτης ανάγκης, τραγουδήσαμε τα κάλαντα,  ξεναγηθήκαμε στους χώρους του ιδρύματος, είχαμε τη χαρά και την τιμή να γνωρίσουμε και να συνομιλήσουμε με ανθρώπους που ζουν εκεί. Εμπειρία πρωτόγνωρη για τα παιδιά μας. Την αμηχανία της πρώτης επαφής διαδέχτηκε  η χαρά, η συγκίνηση και η υπόσχεση ότι θα τους επισκεφτούμε και πάλι! Αισθήματα συγκίνησης και ευγνωμοσύνης, δάκρυα που κυλούσαν, ευχές από τα χείλη των τροφίμων, ήταν αυτά που μας συντρόφευαν καθώς παίρναμε το δρόμο της επιστροφής για το σχολείο. Η Αγάπη του Χριστού είχε καρποφορήσει για άλλη μια φορά μες στις ψυχές μας.

Κάτω: Φωτογραφίες από την επίσκεψη