Φιλοξενίες 2013-14

• Την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2013, φιλοξενήσαμε στο εργαστήριο του Ε.Κ.Φ.Ε., στο σχολείο μας, την επιμόρφωση των καθηγητών ΠΕ04, που διδάσκουν το μάθημα της φυσικής στην Α΄Γυμνασίου. Η επιμόρφωση έγινε μετά από πρόσκληση του συμβούλου Φυσικής κ. Σινιγαλια Παύλου, και πραγματοποιήθηκε από τον ίδιο και καθηγητές του Ε.Κ.Φ.Ε.

•  Την Τετάρτη 13 Νοεμβρίου 2014, φιλοξενήσαμε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, επιμορφωτική συνάντηση καθηγητών ΠΕ01, με τον συντονισμό του σύμβουλου ΠΕ01, κ. Δημακόπουλου, και θέμα: "Διαχείριση εκπαιδευτικής πολιτικής - νέες τεχνολογίες στην εκπάιδευση - τρέχοντα θέματα"

•  Την Πέμπτη 6 και την Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου 2014, φιλοξενήσαμε το διήμερο σεμινάριο ρομποτικής, που διοργάνωσε το παράρτημα της Πανελλήνιας Ένωσης Καθηγητών Πληροφορικής (ΠΕΚΑΠ Αχαΐας) σε συνεργασία με το σχ. Σύμβουλο Πληροφορικής Αχαΐας και την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δ. Ελλάδος (διοργανώτρια του 2ου περιφερειακού διαγωνισμού εκπαιδευτικής ρομποτικής) σχετικά με τηνΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ  ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ.

Δείτε την προκήρηξη εδώ και περισσότερες φωτογραφίες εδώ

•  Την Τρίτη 28 Ιανουαρίου 2014, φιλοξενήσαμε στο σχολείο μας την ΣΤ΄τάξη του 32ου Δημοτικού Σχολείου Πάτρας. Οι μαθητές παρακολούθησαν μάθημα σε διάφορες τάξεις και αντικείμενα, ξεναγήθηκαν από τον Διευθυντή και γνώρισαν τις εγκαταστάσεις και την υποδομή του σχολείου.

•  Τη Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2014, ήταν η σειρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τους μαθητές της  ΣΤ΄τάξης του 33ου Δημοτικού Σχολείου Πάτρας. Τους ξεναγήσαμε στο σχολείο και μπήκαν σε αίθουσες διδασκαλίας όπου παρακολούθησαν μαθήματα  διαφόρων ειδικοτήτων.

•  Την Τρίτη 18 Φεβρουαρίου 2014, φιλοξενήσαμε στο εργαστήριο του Ε.Κ.Φ.Ε., στο σχολείο μας, την επιμόρφωση των καθηγητών ΠΕ04, που διδάσκουν το μάθημα της φυσικής στην Α΄Γυμνασίου. Η επιμόρφωση έγινε μετά από πρόσκληση του συμβούλου Φυσικής κ. Σινιγαλια Παύλου, και πραγματοποιήθηκε από τον ίδιο και καθηγητές του Ε.Κ.Φ.Ε.

Το Σάββατο 8 Μαρτίου 2014, φιλοξενήσαμε στο σχολείο μας, τον Πανελλήνιο Θεολογικό Σύνδεσμο-ΚΑΙΡΟΣ-για την Αναβάθμιση της Θρησκευτικής Εκπαίδευσης / Παράρτημα Πάτρας, ο οποίος πραγματοποίησε την 1η του επιμορφωτική συνάντηση, με θέμα:«Η ερευνητική εργασία στο Λύκειο. Το πώς και το γιατί της ερευνητικής εργασίας. Σχεδιασμός - Δυσκολίες- Προτάσεις»

•  Την Τετάρτη 12 Μαρτίου2014, ο σχολικός σύμβουλος πληροφορικής Αχαΐας ? Ηλείας κ. Μπίρμπας Θεόδωρος, διοργάνωσε στο σχολείο μας, το ετήσιο σεμινάριο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής με συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς πληροφορικής και φυσικών επιστημών. Στόχος του σεμιναρίου ήταν η ενημέρωση και ενίσχυση του 2ου Περιφερειακού Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, που γίνεται υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας.

•  Την Πέμπτη 13 & Παρασκευή 14 Μαρτίου 2014, η ΠΕΚΑΠ Αχαίας, διοργάνωσε στο εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου μας, επιμόρφωση εκπαιδευτικών σε ρομποτικά συστήματα Parallax & Arduino. Δείτε περισσότερα εδώ. Περισσότερες φωτογραφίες εδώ

•  Το Σάββατο 15 Μαρτίου 2014, φιλοξενήσαμε στο σχολείο μας, τον Πανελλήνιο Θεολογικό Σύνδεσμο-ΚΑΙΡΟΣ - για την Αναβάθμιση της Θρησκευτικής Εκπαίδευσης / Παράρτημα Πάτρας, ο οποίος πραγματοποίησε την 2η του επιμορφωτική συνάντηση, με τις παρακάτω θεματικές ενότητες:

Λειτουργία διαδραστικού πίνακα (βασικές λειτουργίες)
Χρήσιμα εργαλεία ανοικτού λογισμικού ? Εκπαιδευτικά εργαλεία
Αναζήτηση υλικού στο διαδίκτυο - Χρήσιμες Ιστοσελίδες
Παρουσίαση του Ψηφιακού Σχολείου - Ψηφιακά βιβλία για τα Θρησκευτικά
Παρουσίαση του Φωτόδεντρου : Θρησκευτικά ? Μαθησιακά αντικείμενα

•  Την Τρίτη 18 και την Τετάρτη 19 Μαρτίου 2014, φιλοξενήσαμε το δεύτερο διήμερο σεμινάριο ρομποτικής, που διοργάνωσε το παράρτημα της Πανελλήνιας Ένωσης Καθηγητών Πληροφορικής (ΠΕΚΑΠ Αχαΐας) σε συνεργασία με το σχ. Σύμβουλο Πληροφορικής Αχαΐας και την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δ. Ελλάδος (διοργανώτρια του 2ου περιφερειακού διαγωνισμού εκπαιδευτικής ρομποτικής) σχετικά με τηνΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ  ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ.

•  Την Πέμπτη 10  Απριλίου 2013, φιλοξενήσαμε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, επιμορφωτική συνάντηση Θεολόγων καθηγητών ΠΕ01, με τον συντονισμό του σύμβουλου ΠΕ01, κ. Δημακόπουλου, και θέμα: "Διαχείριση Εκπ/κής πολιτικής - Προγραμματισμός της εξεταστέας ύλης , Τράπεζα Θεμάτων ?Παροχήοδηγιών για εκπαιδευτικά και διδακτικά θέματα"