Τετραήμερο Γαλλικού κινηματογράφου 2014

Η Πολιτιστική Ομάδα του 11ου Γυμνασίου Πάτρας,  σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών και την Κινηματογραφική Λέσχη του σχολείου, διοργάνωσε τετραήμερο προβολής Γαλλικών ταινιών.

Προβλήθηκαν 2 ταινίες από την 8η Εβδοβάδα Γαλλικού Κινηματογράφου που διοργανώνει το Γ.Ι.Α., καθώς  και 2 ταινίες που προτείνει η Κινηματογραφική Λέσχη του σχολείου.

Οι προβολές έγιναν την Πέπμτη 23, Παρασκευή 24, Σάββατο 25 και Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2014 και ώρα 19.00 στο χώρο του σχολείου.

ΠΡΟΒΛΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΑΙΝΙΕΣ

ΠΕΜΠΤΗ 23/1/2014: ?LEJOURDESCORNEILLES? (ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΑΘΗΝΩΝ)

Ο Courge ζει με τον πατέρα του, έναν τυραννικό γίγαντα που του απαγορεύει να βγει από το δάσος στο οποίο ζουν. Έχοντας πλήρη άγνοια της κοινωνικής πραγματικότητας το αγόρι μεγαλώνει με μοναδική παρέα τα ήρεμα φαντάσματα που στοιχειώνουν το δάσος. Όλα αυτά μέχρι...

Κάτω: από την παράστηση της 23/1/2014

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/1: ?AMELIE?(ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ)

Μια τρυφερή και ιδιαίτερη ιστορία αγάπης που εκτυλίσσεται στο Παρίσι

Κάτω: από την παράστηση της 24/1/2014

ΣΑΒΒΑΤΟ 25/1: ?ΟΙ ΑΘΙΚΤΟΙ? (ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ)

Βασισμένο σε πραγματική ιστορία, το έργο διηγείται την ιδιαίτερη σχέση δυο ανθρώπων δίνοντας και ένα μάθημα ζωής

Κάτω: από την παράστηση της 25/1/2014

ΚΥΡΙΑΚΗ 26/1: ?LETABLEAU?(ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΑΘΗΝΩΝ)

Ένας πύργος, ανθισμένοι κήποι και ένα απειλητικό δάσος είναι αυτά που άφησε ημιτελή ένας Ζωγράφος, για άγνωστους λόγους. Σ΄αυτόν τον πίνακα ζουν τρία είδη ηρώων: οι Toupins που είναι τελείως ζωγραφισμένοι, οι Pafinis στους οποίους λείπουν μερικά χρώματα και οι Reufs που είναι απλά σκίτσα.

Κάτω: από την παράστηση της 26/1/2014