Διδακτικές επισκέψεις 2012-13

Διδακτικές επισκέψεις

• Η Γ' Γυμνασίου πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στις 11 Οκτωβρίου του 2012, στο Κάστρο της Πάτρας και το Ρωμαϊκό Ωδείο, όπου οι μαθητές ξεναγήθηκαν και πήραν μέρος σε βιωματικά παιχνίδια γνώσης.

• Η Α' Γυμνασίου πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στις 14 Νοεμβρίου του 2012, στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πάτρας, όπου οι μαθητές ξεναγήθηκαν στις τρεις αίθουσες του μουσείου, από καθηγητές του σχολείου μας.

• Η Β΄Γυμνασίου πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στις 5 Δεκεμβρίου του 2012, στις Αλικές του Μεσολογγίου, το μουσείο Βάσως Κατράκη και το Περ. κέντρο της λιμνοθάλασσας στο Αιτωλικό

• Η Γ΄Γυμνασίου στις 11 & 12 Δεκεμβρίου του 2012, πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στην Εστία Επιστημών Πάτρας.

• Η Β' Γυμνασίου επισκέφθηκε στις 16 και 17 Ιανουαρίου του 2013, το Αρχαιολογικό Μουσείο Πάτρας, όπου οι μαθητές πήραν μέρος σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα του μουσείου.

• Η Α' Γυμνασίου πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στις 17 Φεβρουαρίου του 2013, στο Μουσείο Αρχαίας Ήλιδας. Οι μαθητές υλοποίησαν εκπαδειυτικό πρόγραμμα με θέμα: "Οι ασχολίες των κατοίκων της Αρχαίας Ήλιδας"

• Την Δευτέρα 11 Μαρτίου 2013, η Γ' Γυμνασίου την πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στις εγκαταστάσεις των εργαστηρίων των 1ου και 7ου ΕΠΑΛ Πάτρας. Εκεί ξεναγήθηκαν από τους υπευθύνους εργαστηρίων και συζήτησαν για τις διάφορες ειδικότητες που προσφέρουν τα Επαγγελματικά Λύκεια.

• Η Β΄Γυμνασίου στις 19 & 20 Μαρτίου του 2013, πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στην Εστία Επιστημών Πάτρας.

• Η Α΄Γυμνασίου στις 20 Μαρτίου του 2013, μετά από εισήγηση της καθηγήτριας Μεγάλου Βασιλικής, πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Γεωλογικό τμήμα του Πανεπιστημίου της Πάτρας. Εκεί οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο εργαστήριο Σεισμολογίας, παρακολούθησαν παρουσιάσεις του εργαστηρίου Θαλάσσιας Γεωλογίας και του εργαστηρίου Πετρογραφίας - Ορυκτολογίας.

• Η Β΄Γυμνασίου στις 18  Απριλίου του 2013, πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στην εργοστάσιο "ΠΡΩΤΟ", στα πλαίσια του μαθήματος της τεχνολογίας μετά από εισήγηση του καθηγητή τεχνολογίας κ. Αβραμόπουλου