Μετακινήσεις 2012-13

• 25 μαθητές της  Γ' Γυμνασίου στα πλαίσια του προγράμματος αγωγής υγείας, "Κινούμαστε χορεύοντας και παρπατώντας" στις 14 Δεκεμβρίου 2012 , έκαναν ορειβαρία στον Ερύμανθο!

8 μαθητές της  Γ' Γυμνασίου και 2 καθηγητές, στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος, "Οικομετακινήσεις - με το ποδήλατο στο σχολείο", την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου 2013, επισκέφθηκαν την βιομηχανία ποδηλάτων Ideal Μανιατόπουλος!

• 23 μαθητές και 3 καθηγητές της Περιβαλλοντικής Ομάδας του σχολείου που μελετούν το Κάστρο της Πάτρας, στα πλαίσια του προγράμματος "Το Κάστρο της Πάτρας: Γνωρίζω το παρελθόν του, οραματίζομαι το μέλλον του", πραγματοποίησαν τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην καστροπολιτεία της Μονεμβάσιας από τις 28 Φεβρουαρίου έως 2 Μαρτίου του 2013. Εκεί το Κ.Π.Ε. Μολάων είχε οργανώσει ένα περιβαλλοντικό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με τίτλο "Διαβαίνοντας τα καλντερίμια μιας καστροπολιτείας - από το χθες στο σήμερα". Στην επιστροφή προς Πάτρα, επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο του Μυστρά, αναζητώντας τα ίχνη ενος ένδοξου παρελθόντος.

• Την Παρασκευή 27 Απριλίου 2013, 23 μαθητές της  Γ' Γυμνασίου και 3 καθηγητές, στα πλαίσια του προγράμματος αγωγής υγείας, "Κινούμαστε χορεύοντας και παρπατώντας", διέσχυσαν το φαράγγι του Βουραϊκού!