Φιλοξενίες 2012-13

• Την Τρίτη 9 Οκτωβρίου 2012, φιλοξενήσαμε στο εργαστήριο Η/Υ του σχολείου, επιμορφωτικό σεμινάριο το οποίο πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος, "Ηώς - Πρόγραμμα για την προαγωγή της ψυχικής υγείας παιδιών, εφήβων και νέων". Το πρόγραμμα "ΗΩΣ" υλοποιήθηκε σε συνεργασία της Παιδοψυχιατρικής Μονάδας του Π. Γ. Ν. Πατρών και του Κέντρου Κοινοτικής Ψυχιατρικής Νοτιοδυτικής Ελλάδας (ΚΕ. ΚΟΙ. ΨΥ.). Στο σεμινάριο συμμετείχε το σύνολο των καθηγητών του σχολείου μας.

• Την Τρίτη 11 και την Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου του 2012, φιλοξενήσαμε στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου μας, το σεμινάριο Ubuntu, που πραγματοποίησαν σε συνεργασία, ο σχολικός  σύμβουλος Πληροφορικής κ. Μπίρμπας, ο υπεύθυνος ΠΛΗΝΕΤ Αχαϊας, κ. Παπαϊωάννου και το παράρτημα ΠΕΚΑΠ Αχαϊας.

• Συνάντηση Εργασίας  πραγματοποιήθηκε την  Τρίτη 19 Φεβρουαρίου 2013 στο 11ο Γυμνάσιο Πατρών έπειτα από πρόσκληση του Περιφερειακού Διευθυντή Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας κ. Παναγιωτόπουλου Γιώργου, του Προϊστάμενου Παιδαγωγικής και Επιστημονικής Καθοδήγησης Π/θμιας Εκπ/σης κ. Μπαρή Θεόδωρου και της Προϊσταμένης Παιδαγωγικής και Επιστημονικής Καθοδήγησης Β/θμιας Εκπαίδευσης κας Χριστοπούλου Σοφίας. Στη συνάντηση εργασίας, η οποία είχε θέμα «Πορεία υλοποίησης εκπαιδευτικού έργου διδακτικού έτους 2012-2013» παρευρέθησαν οι Σχολικοί Σύμβουλοι Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας, οι Διευθυντές Εκπαίδευσης Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας, ο Προϊστάμενος του ΚΕΔΔΥ Αχαΐας, ο Υπεύθυνος ΚΠΕ Ακράτας-Κλειτορίας και ο Υπεύθυνος του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων.

• Την Τετάρτη 15 Μαϊου 2013, από τις 16:00 έως τις 21:30, φιλοξενήσαμε τους καθηγητές Πληροφορικής Αχαϊας, (ΠΕΚΑΠ παράρτημα Αχαϊας), οι οποίοι πραγματοποίησαν συνάντηση εργασίας παρουσία των συμβούλων τους, κ. Παπαδάκη, και κ. Μπίρμπα καθώς και του προέδρου της ΠΕΚΑΠ Σκίκου Νικόλαου. Στη συνέχεια πραγματοποίησαν αρχαιρεσίες για την εκλογή νέου Δ.Σ. του παραρτήματος.

• Το Μάϊο και Ιούνιο 2013, φιλοξενήσαμε τις πίστες Δημοτικού Γυμνασίου Λυκείου,για χρήση και δοκιμές, εν όψει του περιφερειακού διαγωνισμού εκπαιδευτικής ρομποτικής που έγινε στις 16 Ιουνίου 2013, στο Παμπελοποννησιακό στάδιο της Πάτρας. Δείτε σχετικά στη σελίδα http://wrohellas.gr