Διδακτική επίσκεψη σε ελαιοτριβείο

Την Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου 2016 μαθητές του του σχολείου μας και συγκεκριμένα τα τμήματα Β1 & Β5 τα οποία μετέχουν στο πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας "Επιχειρώντας Οικο-λογικά", πραγματοποίησαν επίσκεψη στο πρότυπο ελαιοτριβείο "Πανίτσας" που βρίσκεται στην περιοχή της Περιβόλας Πατρών.

Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν απο κοντά τη γραμμή παραγωγής του λαδιού και να γνωρίσουν τους τύπους του ελαιολάδου και τις ιδιότητές τους, σύμφωνα με την οξύτητά τους. Ο κ. Πανίτσας απάντησε σε ερωτήσεις των μαθητών σχετικά με θέματα οργάνωσης - στελέχωσης ενός ελαιοτριβείου, σε θέματα διαχείρησης αποβλήτων αλλά και σε θέματα που αφορούν το μέλλον της τοπικής παραγωγής και το ρόλο που παίζει στις ελληνικές εξαγωγές.

Κάτω: Φωτογραφίες από την επίσκεψη