Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Την Τρίτη, 4 Απριλίου 2017 οι μαθητές της Γ΄ Τάξης του σχολείου μας και οι συνοδοί καθηγητές τους πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων στα πλαίσια του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής. Είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους του κτηρίου και να καθίσουν στα έδρανα των βουλευτών στην αίθουσα της Ολομέλειας.

Παρουσιάστηκε σε αυτούς σύντομη αναδρομή της ιστορίας του κτηρίου, το οποίο είναι στενά συνδεδεμένο με όλα τα ιστορικά γεγονότα του νεώτερου Ελληνικού Κράτους. Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να εμπεδώσουν στοιχεία Πολιτικής Αγωγής και λειτουργίας του Πολιτεύματος που διδάσκονται στο οικείο μάθημα και, μετά και από μια σύντομη περιήγηση και στο χώρο της Πλάκας, αναχώρησαν κατά γενική ομολογία  ικανοποιημένοι.

Κάτω: Οι μαθητές στα έδρανα της βουλής